2014. április 21., hétfő

A nyírfacukor - tényleg természetes és biztonságos?

A nyírfacukor egy 5 szénatomos cukoralkohol, egy poliol, amit az 1960-as évektől kezdve használnak. Megtalálható azokban az élelmiszerekben, amiket különleges táplálkozási célra használnak, illetve a cukormentes süteményekben, cukorkákban, mentákban és rágógumikban.

Eltérően más szintetikus édesítőszerektől, például a szorbittól, a laktitól, a mannittól, a maltitól, a nyírfacukor természetes és semmilyen utóízzel nem rendelkezik. Ez egy olyan természetes édesítőszer, ami megkönnyíti a fogyást, mivel 40%-kal kevesebb kalóriát tartalmaz, mint a cukor. Alacsony glikémiás indexe miatt népszerű a cukorbetegek vagy a hipoglikémiások körében is. Minimális hatással van a vércukorszintre tehát és nem igényel inzulint a lebontódásához. Néhány ismertebb forrásai a bogyók, a gombák és a saláta.

Azonban még ezek a természetes források is csak kis mennyiségben tartalmazzák a xilitet. Egy csésze málnában például kevesebb, mint egy gramm nyírfacukor található. Ennek eredményeképpen a nyírfacukrot hidrogénezés útján állítják elő a nyírfa kérgéből, a xilózból - ami egyébként a kukoricában, a pelyvában, a nyírfában, a zabban és a dióhéjban található meg. Az egész folyamat kémiai és energiaigényes, emiatt van, hogy a nyírfacukor sokkal drágább a hagyományos cukorhoz képest.

A nyírfacukor azonban biztonságos és természetes, ezért valóban érdemes rendszeres fogyasztani és beépíteni az étrendünkbe.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése